Környezetvédelem,  Vásárlás

Világítástechnikai alapok és anyagi megtakarítás a világítás átalakításával

Az Izzócsere Programon túl, ha esetleg lecsúszol róla, akkor is érdemes megfontolni, hogy otthonodban minél több hagyományos izzót energiatakarékosra cserélj. No, nem azért, mert a 100-as izzót az EU betiltotta, hanem mert kézzelfogható és számokban, forintokban kimutatható eredménye van. Konkrétabban, a villanyszámládon is biztosan látszani fog, már hónapokon belül!

Az egyszeri néhány ezer forintos befektetés nagyon gyorsan megtérül, nem egész egy év alatt, de még a lámpatestek cseréje esetén is alig több, mint egy év, hiszen utána azt már ritkábban kell cserélni.

electricity-313716_960_720A költségmegtakarításnak több összetevője van. Ezek közül az egyik legfontosabb, hogy azonos fénymennyiség előállítása mellett mennyivel fogyaszt kevesebbet az izzó.  fényforrások legfontosabb világítástechnikai jellemzője a fényáram. A fényforrás fényáramának és az általa felvett villamos teljesítmény értékének hányadosát nevezzük fényhasznosításnak. Mértékegysége a lumen per watt (lm/W), és jól jellemzi a fényforrás gazdaságosságát. Minél nagyobb a lm/W értéke, annál több a létrehozott fény.

Az energiatakarékos izzók gyakorlatilag mini fénycsövek, nevezik őket kompakt fénycsöveknek is. A gyártás során, hogy minél kisebb helyen elférjenek, az egyébként általában egyszerű cső alakú, üveg fluoreszcens izzótestet összehajtogatják és kerek, spirális, alakban kerülnek a foglalatba, de ma már léteznek gömb vagy gyertya alakú mini burába rejtett különleges formájú izzók is hagyományos, nagy (E20) és mignon (E14) foglalatba illő változatban egyaránt. Azonos fényáram mellett így az átlagos energiatakarékos izzók a hagyományos, wolframszálas izzók által fogyasztott energia 20-25 százalékát használják fel, de ugyanolyan erősséggel világítanak.

energiesparlampe-302252_960_720Összehasonlításként néhány konkrét adat:

Egy izzólámpa fényhasznosítása kb. 14 lm/W, míg egy 18 wattos kompakt fénycsőé elektronikus előtéttel körülbelül ennek négy-ötszöröse, több mint 60 lm/W.

Egy 20W-os energiatakarékos izzó úgy világítja meg a helységet, mint egy 100W-os wolframszálas izzó, és közben ötödannyi áramot fogyaszt, és ötödannyit is kell fizetned az áramszolgáltatódnak.

Ha egy szoba-kerékpárhoz kötnéd az izzót, hogy áramot termelj a tekeréssel, egy wolframszálas izzó teljes erővel való izzásához ötször annyit kéne tekerned, mint az energiatakarékos izzóhoz, illetve ötször olyan erősen. Arról nem beszélve, hogy ötször annyit kell hajtanod, hogy kifizesd a számlát, ha nem cserélsz!

Ha a halogén izzót mondjuk LED lámpára cseréled, még ennél is lazábban tudsz fényt varázsolni. A LED technológiáról is szó lesz hamarosan! A LED világítási rendszer esetén az egszeri bekerülési költség magasabb ugyan, de szinte egy életre szól…

Még egy kis technika…

A fényforrás a tér minden irányába sugározza ki fényáramát. Ha a fényáramot nem az egész térre, hanem egységnyi térszögre vonatkoztatjuk, akkor egy új mennyiséget kapunk, a fényerősséget. A fényerősség tehát a fényforrás fényáramának adott irányú elemi térszögébe sugárzott része. A fényerősség a Nemzetközi Mértékegység Rendszerben (SI) a fénymérés alapegysége. Egy megvilágított felület világosságára (a felület fényvisszaverési tulajdonságain kívül) nyilvánvalóan az jellemző, hogy mekkora fényáram esik a felületre, ill. annak egységnyi részére. A felületegységre eső fényáramot nevezzük megvilágításnak.

A különböző fényforrásokkal más-más megvilágítást lehet elérni. Némelyik inkább szórt, más izzók inkább direkt fényt adnak, kialakításuktól és a befoglaló lámpatesttől is függően.

Szemünk valamely felületre rátekintve azonban nem annak megvilágítását érzékeli, hanem a felület látszólagos fényességét. Az erre jellemző mennyiséget fénysűrűségnek nevezzük. Értéke a felület megvilágításán kívül nyilvánvalóan függ a megfigyelés irányától, a felület színétől, fényvisszaverő képességétől és egyéb jellemzőitől, mint például a visszaverés tükröző vagy szórt jellegétől is. (Bár a valóságos látási viszonyokat legjobban a fénysűrűséggel jellemezve lehet leírni, számítás- és méréstechnikai nehézségek miatt a beltéri világítások esetében ez a módszer még nem terjedt el.)

Ennél mélyebben most a technikai részletekbe nem megyek bele, akit érdekel, a forrás oldalakon megtalálja: Világítástechnikai alapismeretek címen.

Szökik az energia, elfolyik a pénz?

stromkosten-533818_960_720A fényerősségen vagy fényáramon kívül egy másik takarékossági tényező, mely befolyásolja a világítás költségeit, az az izzók élettartama.

A felmérések alapján egy izzó átlagosan naponta három órát üzemel, vagyis a körülbelül 1000 órás élettartam hagyományos wolframizzók egy év után égnek ki.

Az energiatakarékos izzók közül a legrövidebb élettartamúakra is legalább 3000 órát, vagyis átlagos használat mellett 3 éves működést szavatolnak a gyártók. Az igényes alkatrészekből készült márkás fénycsövek között vannak 6, 9, 12 sőt 15 évig működőképes típusok is.

A  LED izzók élettartama 30-50.000 óra, Használhatóságuk 30-50-szer hosszabb bármilyen más hagyományos fényforrásénál.

Az izzók kereskedelmi ára

A világítási költségek fontos összetevője a fényforrás ára is. A hagyományos wolframizzók ára elhanyagolható, de sok kell belőlük és gyakrabban kell cserélni, többet is fogyasztanak.

A halogén izzók sem túl takarékosak, ráadásul fényerejük is elég gyenge és a szemnek se a legjobbak – ezt sajnos első kézből megtapasztaltam. Az üzletben persze, csilli-villinek tűnnek a halogén lámpák, de egy kb. 12 nm-es szobát 200-250 wattnyi 4-5 db 50 wattos égővel felszerelt halogénlámpával lehet bevilágítani. Leginkább csak képek, művészeti alkotások. direkt megvilágításra alkalmas fények. Ma ma már erre is jobbak a LED lámpák.

Ugyanezt a szobát egy 20 wattos energiatakarékos izzó egy világos, szórt fényt biztosító lámpaburával sokkal világosabbá teszi. A legolcsóbb kompakt fénycsövek ára 300 forint körül van, de a márkásak ára 1000-3000 forint felett is lehet formától, designtól és erősségtől függően.

A LED izzók ára néhány száz forintos apró fényforrásoktól a több tízezer forintos reflektorokig terjed. A közepes, halogén izzókat helyettesítő izzók ára kb. 1200-4000 Ft között mozog. A LED izzók között tehát van olyan, amely a halogén izzókkal teljesen kompatibilis, de sokkal jobb hatásfokú és kevesebbet fogyaszt.

Az árat jelentősen befolyásolja az izzó várható élettartama, színvisszaadási értéke és színhőmérséklete. (A színekkel a következő részben foglalkozunk).

A megtakarítás a villanyszámlán is realizálódik!

Ha egy 60 wattos izzónak megfelelő 11-15 wattos energiatakarékos izzót vásárolunk, a megtakarítás mértéke évente körülbelül 45 kilowatt (45 watt megtakarítás x éves átlagos üzemóra). Ez a ma érvényes nappali elektromos energia ár mellett (241 Ft/kW – ELMÜ lakossági díj rendszerhasználattal, ebből az áram egységára 22 Ft/kWh, éjszakai áram esetén 37 Ft/kWh),  1000-1700 forint megtakarítást biztosít égőnként!! 100 W-os vagy erősebb izzó, vagy több izzós lámpa minden izzójának kiváltása esetén a különbég még nagyobb!

Figyelembe véve, hogy egy közepes 50-60 nm-es lakásban is legalább 10-15 izzóra van szükség (lakószobánként 2-3, konyha, fürdő, előszoba 1-2, WC, kamra, gardrób 1-1), nagyobb háztartásban pedig akár 20-30 izzóval is számolhatunk, energiatakarékos izzónként 40-100 kWh megtakarítást véve alapul éves szinten, akár 18-110 000 Ft vagy nagyobb megtakarítást is elérhetünk a cserével csak a világítás terén! A csere évében lejön ebből az izzók ára vagy a lámpatest cseréje, de biztos, hogy már abban az évben megtérül a befektetés.

Ez azt jelenti, hogy már az első évben többet takarítunk meg, mint a legmagasabb árú márkás kompakt fénycsövek fogyasztói ára. Ezután az izzó minden évben  legalább 1500 forintot takarít meg számunkra (plusz amennyit az energiaárak növekednek). Így egy tíz év feletti élettartamú izzóval biztosak lehetünk benne, hogy árának akár tízszeresét is behozza.

Megéri-e vajon drágább, neves gyártótól származó modellbe fektetni pénzt, ha hasonló paraméterekkel rendelkező izzót 300 és 1000 forint között is vehetünk? A válasz ez esetben egyértelműen: Igen! Minőségellenőrző cégek vizsgálatai és tapasztalat alapján is az áruházak polcain található olcsó távol keleti izzók sokszor néhány száz óra után kiégnek. Ennek oka a bennük lévő elektronikában alkalmazott alkatrészek nagy szórásában kereshető. Ennél nagyobb gond, hogy az ilyen olcsó kompakt fénycsövek színhőmérséklete és színvisszaadási indexe is kedvezőtlen lehet, ennek pedig szemünk láthatja kárát.

Milyen célra jók az egyes izzó típusok?

Egy 60 wattos hagyományos vagy azt kiváltó kompakt 11-15 wattos izzóval egy kis helységet (kamrát, WC-t) lehet jó látási viszonyokkal megvilágítani, vagy kis helyi világításnak, olvasólámpába elegendő, esetleg nagyobb helyiségbe, meghittebb világításhoz. Minden tiltakozás ellenére tanúsítom, hogy egy meleg fényű kompakt izzó igen is lehet meghitt, csak megfelelő lámpatest és design kérdése…

Hagyományos izzót használhatunk olyan helyen, ahol viszonylag rövid ideig kell égnie, gyakran kell fel-le kapcsolni a lámpát, ezt ugyanis a kompakt fénycsövek kevésbé viselik el. Egyrészt a teljes fényerejüket legalább fél-egy perc alatt érik el, másrészt a sűrű fel-lekapcsolgatás csökkenti az élettartamukat. Kompakt izzót inkább olvasáshoz, íróasztalhoz és olyan helységek megvilágításához ajánlott használni, ahol hosszabb ideig kell égjen a lámpa.

LED világítást bárhová, bármilyen célra használhatunk, jól tűri a sűrű kapcsolgatást is.

Hasznos lehet még a mozgásérzékelő vagy fokozatosan állítható fényerejű lámpa is.

A modern technikára, a takarékos, hosszú élettartamú – rendeltetésszerűen használt – világításra fordított pénz tehát viszonylag gyorsan megtérül és a közműszámlákon egyértelműen meglátszik…

Forrás:

http://mek.niif.hu/00500/00572/html/viltech1.htm

http://www.otthontechnika.hu/LED-vilagitas/Led-vilagitas.html

JÖN!

A világítás színei, lelki hatásai, fényterápia

LED világítás . a jövő fényei

2 hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

error: Content is protected !!

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

Az Uniós Törvények értelmében fel kell hívnom a figyelmed arra, hogy az a Weboldal ún. "cookie"-kat vagyis sütiket használ. A sütik apró, teljesen veszélytelen fájlok, amelyeket a weboldal helyez el a számítógépeden, hogy minél egyszerűbbé tegye számodra a böngészést. A sütiket letilthatod a böngésződ beállításaiban. Amennyiben ezt nem teszed meg, illetve, ha az "engedélyezem" feliratú gombra kattintasz, azzal elfogadod a sütik használatát. További információ

Bezárás