A szelektálási szakasz
Szelektálásról már bőven esett szó, ezért itt most csak összefoglalom a javasolt menetét.
Először is, szerelkezz fel zsákokkal, dobozokkal és takarító eszközökkel, hogy ki is tudd törölni a gardróbot.
1. Pakolj ki a gardróbból mindent! Tényleg mindent. A lakás minden zugából hordd össze az összes saját ruhaneműdet. Tényleg mindent.
Ha van egy guruló vagy álló akasztós rudad, azt is használhatod, de hatékonyabb a vízszintes elrendezés. Esetleg hajtogathatsz, hogy jobban elférjen minden. Ha egyszerre nincs időd mindenre, bontsd csoportokra, de hatékonyabb, ha tényleg mindent kipakolsz. Ami a szennyesben van, azt talán mosd ki előbb, vagy tedd a földre, de a vasalós kosár tartalmát és az összes bedobozolt, bezsákolt ruhát szedd össze.
2. Rendezd el egy nagy vízszintes felületen a teljes készletedet színek szerint – alkothatsz csoportokat – így mindjárt átlátod, miből van sok, milyen színek dominálnak. Most még ne értékeld, hogy hogy áll. Ne is vedd fel. Csak nézz végig a halmon. Mi a benyomásod? Esetleg azt is rögtön látod, mit mivel tudnál aktuálisan felvenni? Még nem feltétlenül kell eszerint rakodnod.
3. Most jön az állapotfelmérés. Fogj egy zsákot, és ami foltos, lukas, elhasználódott, már a sarki boltig se mennél el benne tedd egy kupacba, illetve, lehetőleg a zsákba. Tegyél bele továbbá mindent, „amiben nem szeretnéd, hogy egy karambol esetén megtaláljanak” Lorely Gilmore után szabadon – Szívek szállodája sorozatban hangzott el. Azóta ez a szállóigémmé vált. Kicsit morbid, de nagyon találó! Röviden: amiben ciki lenne kimenni az utcára, abban ne menj ki.
Bővebb listát találsz a kidobandókról a Takarékos gardrób és a Mi kell a gardróbba 2.: Mennyi az elég? című cikkekben. Szóval, ami cikis, az menjen. Ha valami mégis a szívedhez nőtt, vagy valamire még jó, az Alternatívák kidobás helyett című részben lesz szó arról, mit kezdhetsz vele. Most egyelőre zsákolj be mindent, ami az állapota, mérete vagy egyéb okok miatt kritikus – mondjuk itt javaslom a Konmari módszer öröm tesztjét is, amikor azt teszteled, hogy mennyire kedveled az adott darabot. (Ez is a Mi kell a gardróbba 2. cikkben van).
4. Szabadulj meg a feleslegtől
a. Ami nagyon rongyos, szakadt, foltos, azt tedd külön zsákba és dobd ki egy ruhagyűjtő konténerbe. Ami oda kerül, azt még válogatják és az elhasználódott rongyokat géprongynak használják, vagy újra feldolgozzák. Ez amolyan szelektív textil gyűjtő. Nem mind lesz adomány. Ha nem akarsz külön adományozással foglalkozni, az is mehet a konténerbe.
b. A kevésbé vagy nem divatos, de még használható darabokat, vagy ami még jó, csak neked nem, azt tedd félre – lehet adomány, ajándék stb. ezeket esetleg tedd külön zsákba, más-más címkével. Majd visszatérünk rá.
5. Oszd fel a maradékot szezonokra és esetleg a viselés célja szerint: otthoni, irodai, alkalmi stb. Ezen a ponton már a jó állapotú darabokat, amiket szeretsz, összerakhatod kollekciókba. Ami biztosan jó rád és szereted, azt tedd vissza a szekrénybe. Ami kérdéses, azt berakhatod egy próbálni, kérdéses zsákba. Ha van időd, fel is próbálhatod és dönthetsz róla.
Ha ennél a szakasznál elfogyott az időd, türelmed, tegyél el mindent. a szekrénybe, ami maradt. A szennyest a szennyesbe, ha van javítandó, azt egy külön zsákba. Valószínűleg már így is szellősebb lesz, ha alaposan dolgoztál és tényleg minden kritikus állapotú holmit kitettél.
6. Most tarts egy kis szünetet. Igyál egy kávét, zuhanyozz le, ha megizzadtál. Jobb, ha friss vagy, amikor próbálni kezdesz, illetve letelepednél a gépedhez.