Évszakok színei
Évszakok színei
Az első és legfontosabb, hogy kiderítsd, a hidegebb vagy a melegebb színek állnak jól. Utána már könnyebb kideríteni, hogy azon belül milyen tónusok jók.
Bár alapértelmezetten a 4 évszakhoz köti a legtöbb színtanácsadó a személyes színtípusokat, ezen felül 2-2 évszak – nagyjából teljes lefedéssel – besorolható a hideg vagy a meleg árnyalatokhoz.
A típusok többsége (12 típust különböztetnek meg a tanácsadók) azért elég jól azonosítható. Ezen kívül a színek telítettsége és világossága szokott az egyes típusoknál mérvadó lenni. Mind a meleg, mind a hideg típusba 2-2 évszak tartozik. Minden évszak típus 3 alcsoportra osztható.
Az egyes típusok főként abban különböznek, hogy a meleg vagy a hideg paletta kevertebb, lágyabb vagy a tisztább, élénkebb, világosabb vagy sötétebb árnyalatai állnak jobban.
Ha végképp nehéz eset vagy, válogass semleges színeket... és keress meg egy tanácsadót.
Meleg színek
Tavasz és az Ősz típusoknak a melegebb színek állnak jól, néha az egészen meleg, gazdag tónusok, néha a pasztellek. Többnyire világos bőr és kicsit vörösesbe hajló, aranyló (természetes vörös haj) hajszín, ritkán barna, sötétbarna a haj és a bőr színe, de összességében mégis inkább meleg az összhatás és a meleg színekben mutatnak jól. A hideg színekben sápadtnak tűnnek.
Tavasz
Tiszta Tavasz - lágy, pasztelles, világos
Meleg Tavasz - meleg, pasztelles, élénk színek
Világos Tavasz - tiszta,meleg, kontrasztos
Ősz
Sötétebb, élénkebb vagy éppen lágyabb összhatás
Lágy Ősz - Meleg, lágy, tompább színek
Meleg Ősz - Meleg, élénk
Sötét Ősz - Meleg, sötét, drámai
Hideg színek
Összhatásában hűvös színek állnak jól a Nyár és Tél típusoknak. Az egészen világos, hamvas szőke és hófehér ősz hajú, világos bőrtől a középbarna hajszínen át a szinte koromfeketéig vagy kékes feketéig terjedhet a haj színe, a bőr is lehet hamvas, világos, szinte porcelán fehér vagy akár ébenfekete is. Inkább a hideg színek állnak jól nekik, a meleg tónusokban nem mutatnak jól.
Nyár
Világos, hűvös árnyalatok – vagy közepes, lágy, de hideg összhatás
Világos Nyár - világos, hűvös, pasztelles, finom
Hideg Nyár - világos, hűvös
Lágy Nyár – világos, lágy, tompa
Tél
Kontrasztos, vibráló és hideg vagy éppen világos, szinte jeges összhatás
Sötét Tél - Hideg, sötét, drámai
Hideg Tél - Hideg, jeges, élénk
Tiszta Tél - Tiszta, kontrasztos
Ne keverd a hideget és a meleget!
Tehát vagy a hűvösebb, vagy a melegebb tónusok állnak jól valakinek. Vannak határesetek, de azért teszteléssel náluk is ki lehet deríteni, hova húznak inkább. Lehet finomítani. A lényeg, hogy ne keverd az alap ruhatáradban a meleg és a hideg színeket, de lehetőleg egyébként se. Ezen belül érdemes finomítani, közelíteni a saját típushoz. Ha az már eldöntötted, hogy a hideg vagy a meleg színek jobbak, akkor a finomhangolás már könnyebb lesz.
Néhány típusnál nehéz eldönteni, hogy egyáltalán hideg vagy a meleg színek jobbak-e. Érdemes ilyenkor mindkettőt felpróbálni. Amelyikben smink nélkül is jobban festesz, az a tuti - természetes fénynél. Ha sminkelve se nézel ki jól benne, sápadtnak, leharcoltnak tűnsz, akkor nem az a nyerő.
Ha végképp nehéz eset vagy, válogass semleges színeket... és keress meg egy tanácsadót.
Meleg színek
vörös narancsba hajló árnyalatai, a sárga narancsos, meleg árnyalatai, mustárszín
rózsaszín barackos, korallos színezete
egyes zöldek: sárgásba hajló árnyalatok, fűzöld és olíva
zöldes, türkizes kék árnyalatok – bár
lila vöröses, kicsit melegebb tónusai, ibolya
meleg, vörösbe hajló barnák, meleg bézs színek
melegebb hatású, kicsit sárgásba hajló szürkék
hideg színek:
hideg, jeges, tiszta kék árnyalatok
zöldek kékbe hajló, tiszta árnyalatai
halvány citromsárga- jeges citromsárga
jeges és rózsás tompa rózsaszínek és fukszia – kicsit lilásba hajló, mályva szín
kékesbe hajó vörös árnyalatok – burgundi, ismertebb nevén bordó, vagy kékesbe hajló vörös bogyószínek
kékes lilák
kékesbe hajló szürkék
hidegebb barna árnyalatok és hideg bézs színek
Semleges színek - alap ruhatárba kiválóak, hálás hivatali színek
- törtfehér - Legtöbb esetben a csontszín vagy törtfehér jobb, mint a tiszta hófehér
- kőszürke, lágy grafitszürke, középszürke
Ezek a semleges szürke árnyalatok nagyon hálásak egy alap ruhatárban a fekete helyett, és a legszigorúbb hivatalban is megállja a helyét egy szürke kosztüm.
Azért vigyázz, nehogy nagyon beszürkülj... Válassz melléjük a saját palettádról élénk, vidám színeket, vagy épp kellően finomakat, mélyeket - alkalomhoz illően és a típusod szerint - a szürke mellett a legtöbb szín jól érvényesül. - középtengerészkék - igazán elegáns és a legszigorúbb hivatalban is megállja a helyét, ráadásul médiabarát szín. Fotózáshoz érdemes kékben menni. Minden évszakban jó alternatíva a fekete helyett..
- középtürkiz és smaragdtürkiz, pávakék – zöldeskék, középtónusú, gazdag, élénk színek - minden palettán szerepelnek, mert nagyon hálásak és szinte minden típuson jól mutatnak. A pávakéket alkalomra is bedobhatod a fekete helyett.
- középlila és kékeslila - ha lila, akkor leginkább ezek az árnyalatok - elegáns alkalmi alternatívák a fekete helyett
- meleg rózsaszín - bár alapvetően meleg árnyalat, legtöbb esetben előnyösebb, mint a fukszia vagy a hideg, pasztell változat. Ha bizonytalan vagy, hogy jól áll-e a rózsaszín, válaszd ezt az árnyalatot vagy hagyd ki a ruhatáradból. Felnőtt nőként már elhagyhatod. Ha a kislányod él-hal a rózsaszínért, inkább ezt válaszd.
- A közhiedelemmel ellentétben a fekete és a hófehér nem mindenkinek áll jól – igazából 4-5 típusnak, de inkább csak a Tél típusoknak.