Vásárlás és akciók világa
A Blak Friday és akciók mizériája sok éve a fogyasztó társadalom fémjelzői. Túlzott fogyasztásra ösztönöznek, de nem kötelező – viszont nem is tilos. A “Ne vásárolj semmit!” nap – és idén hónap – margójára gondolatok a vásárlásról ajándékozásról hulladékmegelőző megoldásokkal.
A Nemzetközi Vásárlásmentes, más néven Ne Vásárolj Semmit! napot minden év novemberének utolsó pénteki napján tarják világszerte.
“A Ne Vásárolj Semmit! Napot először 2004-ben tartottak Magyarországon. Azokban az országokban, ahol a fogyasztói “kultúra” már korábban elhatalmasodott, több, mint tíz éve tartják meg a fogyasztói böjt eme ünnepét. Az idén több mint hatvan országban több százezer ember vesz részt az egynapos vásárlási szünetben. A részvételre buzdító szervezetek az alábbi felhívást teszik közzé e nap alkalmából:…” – így indula a 2015-ben létrehozott oldal. Van egy letölthető dokumentum is az oldal alján egy linkkel.
Olvasd tovább a napról szóló oldalon…
Hallottál már erről? Én először 2010-11 körül csöppentem bele egy ezzel kapcsolatos rendezvénybe. Azóta azért minimum elgondolkodom a dolgot, de ésszel azért – nem tagadom, néha hasznát veszem az “akcióknak” és valódi leárazásoknak is, nem tagadom. Mert azért mindenki pénzből él, legalábbis a többségünk, egyelőre. Ha nem tartozol ebbe a körbe, nyugodtan lapozz tovább.
Másrészt: alapvetően jó dolgognak tartom a felhívó jellegű napokat, de mint ahogy – remélhetőéeg – anyukánkat se csak Anyák napján szeretjük és nem csak Karácsonykor szeretjük egymást se, és nem csak a Föld napján vigyázunk a Földre, úgy vagyok ezzel is, hogy bizony nem sokra megy a bolygónk, ha csak ezen az egy napon nem vásároljuk szét az agyunkat, hanem az év többi, 364-365 napján se (szökőévben 366 nap van). Szóval üdvözítő meg nem is, hogy van ilyen…
Íme néhány szempont, amikkel magam is élem a hétköznapokat és ünnepeket:
Vásárlás
- Általában: arany középút
vagyis, ha tényleg kell valami és most éppen még kedvezőbb áron is van, vegyük meg, persze (pl csizma kell a gyerek(ek)nek vagy kinőtte a kabátját, nadrágját, stb., akkor használjuk ki az akciókat, de azért nézzük meg az árut. Alapvetően vásárolj a szükségleteidnek megfelően mindig is, kiszűrve az egyszer használatos és/vagy gagyi dolgokat. Ésszerűen figyeld az árakat a bevételeidnek megfelelően válogass. Részemről a pazarlás és a túlzott kuporgatás, aszkészisba hajló önsanyargatás – ha nem szükséges – is szélsőséges és nagyjából ugyanannyira feleslegesnek tartott dolog. Ha van rendszeres jövedelmed és megteheted, lásd el magad azokkal, a lehetőleg tartós és jobb minőségű holmikkal, amik az élethez szükségesek. Egyik végletben sem hiszek, inkább az ésszerű mértéktartásban. Ha egy valami tönkremegy és szerettem, pótolom vagy keresek jobbat, ha nem. Kifizetem érte a számomra még ésszerűnek ítélt összeget, bár ma a világon sok minden nem ésszerű és persze van, hogy a szív és a vágy (gyomor és egyéb testrészek) győznek és persze az, hogy mikor adottak a lehetőségek. Alapvetően nem igazán szeretk jó pár éve plázákban vásárolni, de ilyenkor télen a hideg ❄ meg tud győzni arról, hogy beltéri, fűtötött, fedett helyen nézelődjek inkább, olyankor, amikor már nem lehet tovább halogatni egy vásárlást és lehetőleg rá is érek. Utálom, ha sürgetnek, bármiben is, de választásban, döntésben, főleg vásárlás terén leginkább.
- Akciók, árengedmények és ingyenes dolgok
Alapvetően nem keresem, de lévén, hogy van egy keretem, hajlamos vagyok megvárni, míg nyomottabb áron tudok kedvemre való dolgokat megvenni, vagy a középkategóriát választom. Műszaki cikkek esetén főleg – de néha kisebb dolgok esetén érdemes a valós vásárlói véleményeket is figyelembe venni. Alapvetően egyre többször online is körülnézek és online is vásárolok, mert gyakran ugyanaz vagy hasonló termék online olcsóbb (egyenesen raktárból jön, stb.) – ha próbálni kell, akkor viszont tutira személyesen vásárolok: ruhát, cipőt biztos, akkor is, ha már korábban vettem adott márkából, méretből, mert azért én is változom. Nem kimondottan maga az akció szó az, amit keresek, hanem többnyire van egy elképzelésem, hogy egy adott termékért mennyit vagyok hajlandó kifizetni és arra törekszem, hogy az azért kb. azon az áron meglegyen. Ebben néha benne van az is, hogy cserélek vagy 0 Ft-ért, azaz ingyen dobja be az Univerzum (lomként kirakva vagy ajándékba). Tudom, hogy a lomizás elvileg tilos, de volt már, amit nem őrzött lomkupacról kötöttem el, vagy valaki megunt valamit és nekem adta. Ugyanígy, vannak dolgok, amiken én adok túl ajándékozással, adományozással. Nem direkt csere, de lényegében mégis, csak nem feltétlen ugyanaz kapja az enyémet, aki nekem ad valamit. A hetekben egy polcot kaptam, néha más portékák kerülnek hozzánk ilyen módon. Megfogalmazom az igényemet és szembe jön. Szerencsés vagyok vagy szemfüles, vagy mindkettő? Nem tudom, de működik. Persze, nem minden esetben, de vannak dolgok, amiknél simán. Gyakran felírom egy listára, mi kell.
Vannak dolgok, amikkel úgy vagyok, hogy én is ilyenkorra halasztom évek óta, mert tudom, jobban járok, olcsóbban kijövök, vagy úgy jön ki a lépés, hogy ilyenkor kell és nem tagadom, jobban esik, ha kevesebbért vehetem meg ugyanazt. Nem egyszer kifutó terméket, mert éppen az áll jól és kit érdekel, hogy nem a legújabb divat? Én abban hiszek, hogy legyen egy stílusom és hajlandó vagyok várni, ha kell, míg leárazzák.
- Vedd meg a listádon szereplő dolgokat kedvezőbb áron, ha lehet
A hétvégén úgy jártam, hogy a gyereknek kellett téli cipő. Az előző évit kinőtte és nyakunkon a tél. Hetek óta tologattam, majd tegnap kézen fogtam és elmentem vele cipőboltba. Mázlink volt, mert éppen Black Week volt. Nem azért mentem most, mert az volt a tervem, hogy akkor most szanaszét vásárolom magam, hanem mert kellett valami és éppen kifogtuk. Evidens, hogy én is inkább most vettem meg neki, így azért kevésbé hagyott mély nyomot a pénztárban és sajnos halaszthatatlan kiadás volt, lévén, hogy itt a tél a nyakunkon és kimaxoltuk az őszi félcipő hordását. (Most utolért méretben is, így ha kinövi és nem rúgja szét, jó lesz nekem – évek óta megörökli valaki a cipőit a családban – így inkább megveszem a remélhetőleg jobbat). Most szerencsénk is volt a hétvégén, eddig halogattuk, mert minden is közbejött. Számomra az evidens, hogy ami kell az kell. Viszont megálltam, hogy magamnak ne vegyek. Tavalyról van csizmám, meg régebbi is, az megfelel. Black Friday ide vagy oda, hóvége van. És így van ez sok termékkel, hogy addig halogatom nem egyszer, míg szembjön leárazva. Elfoglalt és türelmes vagyok, ha kell. Néha végkiárusításokon veszem meg, ami kell, legyen az pénztárca, sál, öv vagy egyéb dolog.
Gyakran a kiárusított holmival nincs más baj, mint hogy “kifutó termék”, vagyis előző szezonból, trendből kifut, nem gyártják tovább, utolsó méret, utolsó darab, nincs belőle már több méret/szín/minta, de mondjuk pont az enyém van.
Élelmiszerboltban lejárat előtt álló termékeket is megnézem, ha tudom, hogy aznapra kell, vagy be tudom rakni mélyhűtőbe. Gyakran vásárolt kedvencekből rakok néha el. Ha van lehetőség kedvezőbb áron vásárolni, megteszem és örülök neki, de alapvetően igyekszem lista lapján menni és vannak dolgok, amik már ingyen se kellenek. - Ami már akciósan/ingyen se kell
Hagyd ott akkor is, ha ingyen/nagyon olcsó adják:
– van belőle már több másik is, annyi, hogy el is adhatnád egy részét
– ami nem a te méreted (1-2 számmal kisebb vagy nagyobb – jellemzően kisebb, “Majd belefogyok!” felkiáltással, vagy majd bejáratom – cipőt)
– nem fér be a házba, lakásba, szobába többe kerül átalakítani, mint amit érne
– nem működik – kivéve, hogy adott termékkategóriára szakosodott szerelő vagy – a majd elviszem szerelőhöz: az soha napján lesz…
– majd egyszer jó lenne festeni/korizni/síelni, stb. címen raktárnak, gardróbnak, padlásnak, pincének venni dolgokat meg végső soron a kukának – a legtöbb esetben soha, semmire se lesz jó
– romlandó dolgokat, ha nincs időd feldolgozni
– ingyenes újságokat, mintákat, apró bigyó ajándékokat (kifogyásig használható tollak, műanyag, semmire se jó biszbaszokat)
– majd XY-nak jó lesz, múltkor említette, hogy jó lenne – ha van vele rendszeres kapcsolatod, kérdezz rá, hogy kell-e még és ha igen, mikor adhatod át neki mihamarabb (mikor jön érte)? Senkinek ne gyűjts bizonytalanra, beleértve magadat is
– Bármi olyan tárgy, ami nem kell most egyértelműen, csak amjd egyszer talán jó lesz valamire
– rossz állapotú (koszos vagy akár büdös is…) majd kimosom, rendbe rakom…Ott fog megrohadni a sarokban! Az összes felsorolt kategória…
A következő poszt a másoktól kapott tárgyakról fog szólni és az ajándékozásról..