Életmód,  Környezetvédelem

Szüksége van-e az embernek az izzók által termelt hőre?

A múltkoriban egy érdekes vitára akadtam, amint az izzócsere témában kutattam. Egy “szakértő” a hagyományos izzók betiltása ellen azzal érvelt, hogy genetikailag és lelkileg az embernek szüksége az izzóból, mint fényforrásból áradó melegre. Jót mulattam az elméleten. Az úriember állítása szerint azért vagyunk depressziósak, mert messze nem elég ha csupán a kompakt izzó színtartománya meleg…  Mit nekünk globális felmelegedés, energiapazarlás, ő genetikailag melegedni, napozni akar az izzó hőjénél , mint a naposcsibék vagy teknősbékák!

Ez egy kicsit kiverte a biztosítékot nálam, ezért úgy döntöttem, vitába szállok ezzel az elmélettel több szempontból is..

Először is, az elmélet több sebből vérzik mint Szent Sebestén! Bár valószínű, hogy több melegségre lenne szükségünk, de hogy ezt egy hagyományos izzótól várjuk, az érdekes feltevés! Gazdasági, környezeti, globális és lelki szempontból is igen érdekes teória! Igazán nem akarok senkit megsérteni, de ha erre jutott x éves pályafutása, élete, kutatása során, és ezt hirdeti büszkén a világhálón, az elég szomorú a világ jövőjére nézve…

2006-02-01_BulbAz első ellenérvem a technika oldaláról: a wolframizzó a felhasznált energiának csupán 2 százaléka hasznosul világításként, a többiből a villanykörtét forrósító hő lesz, vagyis túlmelegszik és az energia 98%-ával a helységet és a környezetet melegíti, nem túl jó hatásfokon, gyakran feleslegesen. A halogén izzóknál az arány: 5-10%-a látható fény és 90-95% hőleadás.

Egy kompakt izzó esetében ennek az energiának az ötödére van szükség, a LED lámpánál meg még ennél is kevesebbre. Így csökken az energiafelhasználás, kevésbé fogy a pénzünk és kevesebb környezeti terhet jelent. Az emberek többsége azért használ mesterséges fényt, hogy sötétedés után ne essen orra a lakásában, így jobb, ha az izzó a világításra és így nagyobb fényérzet elérésére fordítja a felhasznált energiát, mintha ugyanezt hőként kapjuk vissza és anyagilag is jobban jövünk ki. Éjszakai őrfénynek éppen elegendő egy napenergiát és alig néhány vattot hasznosító aprócska LED fény! Nagy fényerőhöz pedig hatékonyabb a kompakt izzó vagy LED reflektor használata…

Most lássuk a valódi hőigényt. Aki ült és dolgozott már hagyományos 200 W-os izzónál mondjuk nyáron, mikor odakint árnyékban van 40°C, bent az irodában még több, az bizonyára fel tudja idézni azokat a gondolatokat, melyek ilyenkor megfordultak a fejében. Valószínűleg melegebb éghajlatra gondolt ő is, igaz, kicsit más kontextusban :))

Ha ehhez még bedöglött a légkondi és nincs árnyékolás se, akkor szauna feeling kezd kialakulni már délelőtt tízre és a benti hőmérséklet akár 50-60°C-ot is elérheti. Egy zsúfolt irodában a leadott izzadságból felszálló pára pedig enyhe esőerdő klímát és tömény pumaketrec odort idéz elő röpke egy óra alatt. Az irodai pálmafák élvezik, mi meg kókadunk, izzadunk és már az agyunk se forog ilyenkor… Ha ehhez még hozzáadjuk a hagyományos izzóval felszerelt asztali és mennyezeti lámpák melegét, bizony közelinek érezzük a hőgutát. Fő a fejünk, a monitoron a szöveg összeolvad a szemünk előtt és talán a monitor is, mert az ájulás környékez…

Számítógépek túlmelegedése ellen beépített ventillátor
Számítógépek túlmelegedése ellen beépített ventilátor

Ez persze nem csak nekünk, mérsékelt égövön élő embereknek kellemetlen, főleg üzleti öltözékben, hanem az elektronikai készülékeink is rosszul viselik: a párát és a meleget is! Aki eddig abban az illúzióban ringatta magát, hogy az irodában csak azért megy a légkondi, hogy ne főjünk meg, nos azelőtt most le kell rántanom a leplet: a cégek többsége a számítógépek védelmére tartja hűvösen és szárazon a levegőt, az mellékes, hogy így a dolgozók se főnek meg a saját levükben… A skandináv országokban már felfedezték, hogy a számítógép hője is hasznosítható – korábban írtam is erről… Persze azért a gépekben eleve van egy beépített ventilátor.

A dolgozó egészsége jobb helyeken nem mellékes és beállítanak egy optimális klímát, de a technika vívmányai sajnos sok helyen előnyt élveznek az élő munkaerővel szemben egyelőre. Ha erre gondolt a T. szerző, ebből a szempontból talán igaza is van, ha a melegség és a meghittség hiányára panaszkodik. Ám, tekintve, hogy az emberek többsége a munkahelyén nem a meghittséget igyekszik megkeresni, és a munkáltatók többségének se ez az érdeke, valószínűleg ezzel az érveléssel nem menne sokra egy éves gazdasági meetingen. Ráadásul, megfelelő árnyékolással, energiatakarékossággal, hőgazdálkodással még többet tudnak a cégtulajdonosok megtartani a profitból… Tehát ez megható ugyan, de kevésbé gazdaságos… És úgy őszintén: kinek hiányzik rekkenő hőségben a forró izzó?

Ami otthonunkat illeti: Tegyük fel, hogy otthon dolgozol, leárnyékolt hűs szobában, könnyed szellő lengi át a  nyitott ablakon át a helységet, tehát semmi ipari környezet vagy irodai ridegség… Esetleg a vacsihoz készül este a család és szeretné látni, mit eszik, a vacsora már így is elég meleg… Vajon szükség van-e az izzó melegebb színtartományán kívül a fizikai hőjére? Többségünk jó eséllyel voksolna inkább arra, hogy legyen világosabb, és hó végén mégse fizesse rá erre a gatyáját. Ami a saját villanyszámlámat illeti, én biztosan…

Számomra elég sovány érv és vigasz manapság ez a nagy genetikai melegedési elmélet, még télvíz idején is. Egy 15-20 nm-es szobát izzóval befűteni szerintem nem túl hatékony és elég drága mulatság a mai árak mellett. Valószínűleg egyre többen fognak takarékoskodni, legalább azért, mert látják a különbséget, amikor hó végén kiszámlázzák az energiaszolgáltatók a közmű díjakat. Ez alternatív energiaforrás híján még takarékos izzókkal is horror tud lenni egy nagyobb háztartásban, de ha már alternatív energiát használsz otthonodban, mért pazarolnád ilyen módon? Lehet ennél hatékonyabban használni!

Sokkal jobb hatásfokú fűtési megoldások léteznek ma már, használjuk inkább azokat melegedésre. Akár fosszilis, akár megújuló energiaforrásokkal biztosítjuk otthon vagy bárhol a fűtést, takarékosabb és fenntarthatóbb megoldás, ha a fűtőtest fűti otthonunkat, és csak akkor, amikor erre valóban szükség van. Éves szinten annyit takaríthatunk meg a váltással, hogy valószínűleg marad pénzünk napfényes nyaralásra, mediterrán üdülésre vagy legalább éves szauna bérletre…

A hagyományos izzó tehát, annak ellenére hogy a szemnek kellemes, meleg fényt ad, hőt ad le és gyakorlatilag zabálja az áramot. A fény ára így igen nagy lesz szó szerint is! Gazdaságilag tehát megbukott!

Mi van még a gazdasági érdekeken túl?

Lássunk még néhány érvet amellett, miért járunk jobban, ha váltunk, túl a gazdasági érdekeken. Vajon a váltással kieső fizikai hőt hogyan pótolhatjuk az életünkben?

A sok, nagy teljesítményű izzó csak felesleges hőt termel – egy hagyományos izzóval legfeljebb egy csirke ólat vagy keltetőt, terráriumot lehet hatékonyan befűteni, egy szobát nem – hatékonyságban tehát megbukott. Ha ott tartasz, hogy az izzó, mint hőforrás hiányzik az életedből, akkor ideje kissé elgondolkodnod, mennyire hatékony a fűtésed… Ha cserélsz, lehet, hogy feljebb csavarhatod…

A hagyományos izzó irdatlan sok energiát eszik, amit meg kell valahol termelni – duplán, mert az árát is ki kell termelni, így mindenki többet dolgozik – és egy bizonyos ponton túl ez nem fokozható. Érdemes vajon ötször annyit dolgozni azért, hogy a lámpa egye meg a pénzünket? Ha cserélsz, több időd marad hosszú távon, mert kevesebbet kell dolgoznod, hogy kitermeld az elfogyasztott áramszolgáltatás díját… Nappal lesz időd élni, este pedig aludni, így még kevesebbet kell világítanod… Ha természetes fényre és melegségre vágysz, menj ki a szabadba és élvezd a napsütést, építs be nagyobb, hőszigetelt ablakot, ha pedig sötétedés után kell dolgoznod, akkor is inkább a lámpa fényére van szükséged…  (A fényforrások színéről szől a következő rész)…

Ha izzadni szeretnél, menj szaunába, infra szaunába, a szabadba sportolni vagy akár egy konditerembe a felszabaduló idődben. Kevesebb áramot, energiát fogyasztasz és fittebb is leszel!

Ami a napozást illeti: az első tavaszi napsugaraknál süttetni az arcunkat kellemes, a lámpát többnyire azért kapcsoljuk fel, hogy lássunk… Bevallom, soha nem jutott eszembe, hogy lámpaizzó mellett napozzak. Bár léteznek infra lámpák kifejezetten gyógyászati és melegítési célra, továbbá teknősbékák és baromfikeltetők és régi csirke grillezők részére, normál 100-as izzónál napozni ritkán vágyom… Ráadásul csúnyán meg is égethet – lásd, az infra alatt a pipi is megsült régen…

Túlmelegedés miatt balesetet (égési sérülést, tüzet) okozhat, kárt tehet a bútorokban. Egy szétpattanó forró hagyományos izzó egyszer szabályosan beleégett a padlószőnyegbe a lakásban és előfordult, hogy egy ágy textil fejvégét megperzselte a lámpa, már füstölt a kárpit. Főként kisgyerekek, csecsemők vannak veszélynek kitéve a forró izzók közelében, hiszen ők még nem tudják, hogy nem szabad megfogni – jó sokáig akkor sem, ha lekapcsoltuk.

Ha lelkileg már csak az izzótól kapsz melegséget, nos, akkor itt az ideje, hogy komolyan átértékeld az életedet!  Az igaz, hogy szükségünk lenne több melegségre, de vélhetően ezt nem egy izzóval kéne pótolni! Ez valahogy nem annyira romantikus megoldás… Valahogy ritkán kívánok odabújni egy 100 W-os izzóhoz :))) Romantikázáshoz sokkal jobb egy gyertya vagy egy kerti fáklya, egy valódi tűz a kandallóban vagy a szabadban nyáron egy folyóparton – de akkor se azért, hogy hozzá bújjak! Csak hangulatnak…  Egy csomag mécses vagy gyertya, egy doboz gyufa ráadásul kevesebbe is kerül, a folyóparton összeszedett fa, amit a szél letört, a nap kiszárított pedig ingyen van. Ha betartjuk a tűzvédelmi szabályokat és figyelünk a környezetre, akkor ezzel kevesebb kárt okozunk és kellemesebb hangulatot varázsolhatunk. Igazából hangulatvilágításnak egy melegebb színű lámpabúra is csodát tehet, vagy már a melegebb színű falfesték is egy meleg színtartományú 11 wattos kompakt izzóval…

Sőt, a romantikázáshoz fény sem kell feltétlenül, továbbá egy szerető párral sokkal jobban járunk, mint egy hagyományos izzóval, ha ez a célunk :))

És persze romantika is csak akkor van, ha a saját, belső (hő)forrásunk – a szeretet érzése – rendben van. Ha ezt már külső forrásból, vagy másoktól kell pótolnod, nos, akkor egy teljes atomreaktor energiája se fogja ezt pótolni számodra valószínűleg…

Végül, de nem utolsó sorban, ha ehhez még hozzászámolhatjuk a környezetre háruló terhet is, amit a többletenergia megtermelése okoz. Az erőművek által kibocsátott szennyezés, üvegház gázok keletkezése, globális felmelegedés, jéghegyek olvadása, stb. Ha így folytatjuk, a Föld és az emberiség már nem sokáig bírja ezt! Beláthatjuk, hogy egy meleg színképű kompakt izzóval vagy LED lámpával és hozzá alternatív energiával jobban jár az egész világ. Így még unokáink is látni fogják a fényt, amit nekünk adnak…

3 hozzászólás

  • Lámpa

    Te hülye vagy.. Mit menőzöl az új izzó imádatoddal? Egyébként, csak hogy tudd: az energiatakarékos izzók jók, csak nem nálunk! Más országokban vannak a hálózaton szabályzó berendezések, amik vigyáznak, hogy sima, egyenletes legyen a feszültség. (ne legyen nagy ingadozás) Nálunk nincs ilyen, mert drága. Ezért van olyan sokszor, hogy kimegy az izzó, mikor felkapcsoljuk a lámpát. Ha ezt energiatakarékos izzóval éljük át, sz@r ügy, mivel baromi drága! Jók lennének, lehetne velük takarékoskodni, ha nem villannának ki idő előtt! Mert nálunk a magas árukat nem szolgálják meg, itt ráfizetésesek. Hagyományos izzó meg 60ft, na és, ha kiég, aprópénz – ennyi. Ja, nekem is jobban tetszik az “analóg” izzó fénye!!! Nem olyan steril, emberközelibb. csőváz

  • 125515

    Kedves megszólítás és beugró! Legalább vállalnád, hogy ki vagy! Ok, lehet, hogy hülye vagyok, de ha te olyan okos vagy, miért nem használsz átramingadozás ellen szünetmentes tápegységet? Nálam évek óta működnek az izzók. Szó sincs “imádatról”, ahogy te fogalmazol, kedves megszólítóm… Pusztán csak egy teljesen eszement elméletre reagáltam… Vagy netán te írtad ezt a szösszenetet, hogy ennyire felhúzott ez a bejegyzés? Bocs… Nekem is lehet véleményem, ahogy neked is van. Ahány ember, annyiféle. De én legalább vállalom magam névvel együt…

  • 125515

    Együtt… bocs! Szóval ok, lehet ilyeneket beírogatni, max valaki lehülyéz. Belefér… És lehet kellemes fényű energiatakarékos izzót venni, igaz, nem 60 Ft, és nem is 100. Nálam olyan van. Csak meg kell nézni a dobozán, hogy milyen színnel világít. Egyáltalán nem steril és én se valamiféle steril ipari környezetben élek. Szó sincs erről. Egyszer véletlenül vettem egy kékes fényű izzőt, de aztán elpasszoltam egy roknomnak. Párszáz forintént, max ezreesért lehet egészen jókat kapni és van olyan izzóm, amit öt éve vettem és még jó. Néhány százalék veszteség van néha. Ok, hamarabb eldurran, de még ezzel együtt is sokkal jobban jövök ki, ha 200 Watt helyett az ötöde megy el. A lagnagyobb izzóim is 23-25 wattosak és úgy világítanak, mint régen a 200-as kb. Meleg színűek a falak és semmi falanszter feeling nincs a lakásban. vagyis nálunk is jó a takarékos izzó, csak kell egy jó villanyász :))) Lehet, hogy a hálózattal is baj van… A másik: villanyszerelő mondta, hogy ha villog az energiatakarékos izzó, akkor a kapcsolóból ki kell venni az őrfényt”. Pár helyen olyan kapcsolónk volt, ami sötétben világít és az új fajta égők közül volt, ami ezt nem bírta. Mióta kivettük, érdekes, működik. Úgyhogy a hiba lehet, hogy ott van háznál.

Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

error: Content is protected !!

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

Az Uniós Törvények értelmében fel kell hívnom a figyelmed arra, hogy az a Weboldal ún. "cookie"-kat vagyis sütiket használ. A sütik apró, teljesen veszélytelen fájlok, amelyeket a weboldal helyez el a számítógépeden, hogy minél egyszerűbbé tegye számodra a böngészést. A sütiket letilthatod a böngésződ beállításaiban. Amennyiben ezt nem teszed meg, illetve, ha az "engedélyezem" feliratú gombra kattintasz, azzal elfogadod a sütik használatát. További információ

Bezárás