
Szemét Világ – Öko-Design Kiállítás megnyitó
Tegnap a VAM Design centerben ünnepélyes keretek közt megnyitották a Szemét Világ – Öko-Design Kiállítást, mely 2010 Március 3-ig lesz látogatható.
A megnyitó keretén belül beszédet mondott H. E. Mads Sandau-Jensen, a Dán Királyság nagykövete, valamint Vincze Miklós, a VAM Design Kft. ügyvezetője.
Christiania, a Szabad Város
Beszéltek a kiállítókról, a kiállítás céljairól, témáiról. Hosszabban kiemelték Christiania, a dán Szabad Város történetét. A várost dán fiatalok alapították 1971-ben, mikor a globális felmelegedés, klímaváltozás és a mai városi problémák nagy része nem volt napi téma. Egy élhető várost akartak létrehozni, élhető épületekkel és közlekedéssel, megmutatni a világnak, hogy másképp is lehet élni és boldogulni a modern világban, mint ahogy azt korukban szokás volt.Gyakorlatilag a városi krízis (urban crisis) ellen demonstráltak (munkanélküliség, rossz utak, fűtésrendszer problémái, szennyvíz kezelés, nyomor, gettósodás, bűnözés, közpénzek kezelése, városi fejlesztések stb.).
Mai napig megőrizték a város szellemiségét, és továbbra is a fenntartható fejődés az elsődleges szempont az életükben. A Szabad Város Koppenhágában található. A helyi fiatalok eredetileg egykori katonai épületeket foglaltak el és a mai a mai napig alternatív életmódot élnek a béke és szeretet jegyében. A szabályok kicsit lazábbak, a könnyű drogok itt legálisak, és a rendet nem a rendőrök, hanem motoros bandák tartják fent. 1971-es megalakulása óta Christiania a környezettudatos, zöld és élhető városi lét, a közösségi akarat, az ökológia, a szerelem és az erőszakmentesség által vezérelt alternatív társadalom szimbóluma lett. Christiania területéről kitiltották az autókat, közlekedni csak kerékpárral lehet. A várost sok társadalom tudós és építész tanulmányozta, noha nem építészek és szociológusok hozták létre a várost, hanem olyan fiatalok, akik élhető életet akartak élni. Mára a célkitűzéseik és életmódjuk még aktuálisabbá és fontosabbá váltak, mint közel negyven évvel ezelőtt, a város alapításakor. A bemutatás célja, hogy ez a szociális kísérlet minél több követőre találjon és megmentsék a várost…
Christiania “hivatalos” honlapja. http://www.christiania.org/ (dán és angol nyelven)
Christiania-ról bővebben magyar nyelven: Társadalmi problémák –Városi krízis és megoldásaik: Christiania
különös esete
A kiállítás
A kiállítás keretén belül megtekinthető több Christiania városában élő művész alkotása, valamint egy kerékpár kiállítás: Dreams on Wheels biciklikiállítás, valamint a nagy világvárosok kerékpáros kultúráról szóló elgondolkodtató angol nyelvű mini kiállítás, újrahasznosított anyagokból készült design termékek, ékszerek, ruhák kiállítás: Svédország – Divat; Finnország – Ékszerek; Észtország – Beszélő ruhák, a Design-séta a szemétdomb körül című, fiatal magyar képző- és iparművészek alkotásait bemutató öko-design kiállítás (hulladékból bútorok, tárgyak, szobrok és képek): minden darab ipari és háztartási hulladékok
újrahasznosításával készült, többségük valóban a mindennapok során használható tárgy, fémből, üvegből, bőrből stb., néhány kiállítási darab inkább elgondolkodtató: pl. a játékokkal megrakott talicska…
A megnyitó
A megnyitón több mint egy órás divatbemutatót láthattunk kortárs magyar divattervezők részvételével, (Reök Cecília, Varga Tímea, Ormos Eszter, Varga Gyöngyi) akik kollekciójukat hulladékból és természetes alapanyagokból alkották meg, valamint a Re-ruha pályázat nyerteseinek kollekciói itt is felvonultak, ezúttal modellek viselték. A ruhák nagy része újrahasznosított anyagból: pille palackból, műanyag és vászon zsákokból, ipari hulladékból készült. Egy részük valóban hordható ruha, más részük gondolatébresztő céllal készült, hogy felhívja a figyelmet a hulladék-újrahasznosítás fontosságára, lehetőségeire és a hulladék felhalmozódás problémájára, a hulladékhegyek képződésének megelőzésére. A bemutatott kollekciók látványos, meghökkentő, ötletes, humoros alkotások, céljuk egyfajta divat és design-demonstráció.
„Az esemény célja a környezetvédelem tudatosítása, az újrahasznosítás népszerűsítése, a természetes alapanyagok felhasználásának indítványozása, a társadalmi szemléletváltás valamint az ökocentrikus
gondolkodásmód erősítése a hatásos figyelemfelkeltés,hulladékból készült design alkotások révén. Egyúttal bemutatkozási lehetőséget kínál fiatal művészeink számára, felkarolva és támogatva a magyar kortárs művészeket.”
VAM Design Center
Képek a bemutatóról – hamarosan…
A helyszínen kitölthettük a Klímairoda környezettudatos totóját is. (hamarosan online is elérhető lesz a totó, magyar és angol nyelven.).
A kiállítások részletes leírását és kísérő programokat a VAM Design Center portálján olvashatod el.