Rakj rendet egyszerűen
A rendrakáshoz néha egészen egyszerű dolgok kellenek. Sőt, igazából az a titok nyitja, hogy nem kell túlbonyolítani. Az csak a halogatáshoz és a kifogásokhoz vezet. Néha pár perc vagy fél óra ráfordítás is számít. Az sem igaz, hogy csak órák vagy napok alatt lehet célt érni – legalábbis a legtöbb lakásban.
Bár néha tényleg vannak helyek, ahol akár napokat, heteket is lehet(ne) dolgozni, hogy egyáltalán látszódjon a padló, a legtöbb otthonra nem ez jellemző. Néha pár perces „pihentető és átmozgató” villám takarítás és rendrakás is nagyot lendíthet a közérzeten.
1 perc és nyersz
Az alábbiakban felsorolt eszközök és kellékek sem mindig kellenek. Ha csak 5 perced van, fogd az egyiket és használd. Ha van fél órád, akkor azzal szaladj végig mindenhol. Vagy csak tegyél helyére pár holmit. Ha van 1-2 órád, töröld le a port és porszívózz fel, tedd helyére a dolgokat. Moss fel. Vagy mérlegelj, mi fontosabb. Néha éppen az segít a rend érzeten, ha bepakolsz a mosogatógépbe vagy elmosogatsz, beraksz egy adag ruhát a mosógépbe vagy leszeded és elrakod a megszáradt holmit. Helyére rakjátok a szétszórt játékokat. Nem rég olvastam a gyors esti rendrakás és az egyperces trükk módszerét (ez utóbbi, még ha nekem menne is, sajnos a családot egyelőre nem tudom rászoktatni – pedig nagyon hatékony). Az egyperces trükk lényege: amit egy perc alatt ott helyben el tudsz végezni: helyére tenni a cipődet, mikor levetted, vagy a kabátodat, vagy bármit, amit éppen nem használsz, akkor tedd a helyére. Vagy ha épp arra jársz és belefér, tedd meg. Néha az ilyen apró dolgok miatt eleve nem lesz (akkora) kupi. Mondjuk, ha használat után helyére tolod a kenyérpirítót és letörlöd a pultot, feltörlöd a lecseppent folyadékot, stb. És dobd ki a szemetet.
Ne bonyolítsd túl a nagytakarítást se
Ne vessz el a részletekben nagyon akkor se, ha nagyobb takarítást tervezel. Vagy végezz egy helységgel és takarítsd ki alaposan, vagy egyféle dolgot vigyél végig mindenhol. Például töröld le a port, porszívózz vagy söpörj, moss fel. Esetleg pakold be a mosást, és szedd le ami megszáradt, akár mindjárt vasald is ki, ha belefér – ez utóbbival, bevallom, hadilábon állok én is. Általában a vasalás nálam külön program. Amikor igazán nagytakarítást tartok, ahogy 1-1 helységet takarítok ki nagyon alaposan. Egy konyha vagy fürdőszoba nagytakarítás fél vagy egy nap is lehet nálam. Vagy a gardrób is. Egy közepes volumenű hétvégi takarításban szőnyegrázás, portörlés, felmosás, stb. van benne. Általában 2-3 óra alatt végigrohanok a lakáson. Tekintettel arra, hogy nincs túl sok időm, nem is akarom a szabadidőm javát a takarítással tölteni. Az óra figyelése vagy egy vekker hatékonnyá teheti a napodat: nagyobb lesz a rend, de nem eszi meg az idődet se.
Legyen elérhető – de a helyén
Eszközök, amiket mindig tarts elérhető helyen – de nem feltétlenül elöl. Így nem lesz rendetlenség. Jobb, ha törlő ruha külön van a konyhához, külön a fürdőhöz. Ha van hely külön takarítószeres gardróbnak, akkor legyen egy elérhető helyen minden. Bár egy minimalizált kelléktár nem foglal sok helyet sehol. Azért is érdemes a környezetbarát megoldásokra váltani, mert kevesebb flakon, kevesebb vegyszer és eszköz kell.
– legalább két dolgos kéz – szükség esetén segítőket bevonhatsz – a gyerekek iszonyú lelkesek tudnak lenni és legalább tanulják, hogyan kell – persze a lelkesedésük néha hamar el is fogy egy bizonyos korig. A nagyobbakat legalább a saját holmijuk válogatásához mindenképp vond be, de ha lehet, a kicsiket is
– egy nedves és egy száraz törlőruha – én legjobban a kissé leamortizálódott (itt-ott lukas, kicsit foltos, de azért még nagyrészt tiszta) fehér pamut pólókat szeretem erre a célra befogni vagy a világos színű, használatból kivont pamut hálóingeket, néha dörzsis mosogatószivacs, súrolókefe vagy akár fém dörzsi – ezekből válassz olyat, amit megszoktál, bevált
– seprű és lapát, tollseprű, kis kézi porszívó – gyors, száraz munkához – „5 perces” takarításhoz
– porszívó, ha van gőztisztítós vagy vizes porszívód, robot porszívód, használd azt .
Nagyobb, alaposabb takarításhoz
– néha saját, illóolajos, viaszos bútorápolót keverek egy szórófejes flakonba: méhviaszos bútorápoló, tisztított vagy sima csapvíz, tetszőleges – szabadon választott, vagy a célunknak megfelelő – lehetőleg 100%-os illóolaj, de bútorokhoz ez nem feltétel. Az ecet és a szódabikarbóna nem minden bútorra jó.
– felmosó szett, nagyobb tál vagy lavór vízzel, hosszabb nyelű vagy teleszkópos nyelű lapos fejű felmosó hasznos lehet – nedves takarításhoz – amikor van rá kicsit több időd – bár ez egyéni
– Helyenként öko mosogatószert vagy más környezetbarát tisztítószert is bevonok. Igény és a kosz mértéke, tisztítandó felület jellege szerint esetleg bevethetők más szerek is. Takarításhoz kiváló a teafa olaj, mert fertőtlenít is, pár csepp elég. Citrom, levendula vagy narancs is jó lehet, illatosításhoz néha bevetem a szantálfát is, mert imádom az illatát.
– Ablakmosáshoz és vízkőoldáshoz ecet, citromsav.
Selejtezéshez
– kis és/vagy nagy méretű zacskók, zsákok, dobozok szelektáláshoz – kezdetben bőven megteszi valami egészen egyszerű hullámpapír doboz, szemetes kuka, nagy papír szatyor vagy bármi, amibe átmenetileg vagy végleg pakolhatsz.
– esetleg vastag és vékonyabb hegyű filctoll – legjobb az alkoholos filctoll – öntapadós címke vagy papír és ragasztó stift, olló, ragasztószalag – feliratozáshoz.
– megcélzott időkeret betartásához óra vagy akár vekker – néha bizony hasznos lehet – ilyenkor repül az idő – vagy épp vánszorog.
– elszántság és kitartás, lelkierő, vagy határozottság, nekirugaszkodás – jó adag
Minden más, nem csak az én véleményem szerint, nagyjából felesleges a válogatási és takarítási szakaszhoz. Néha ennél kevesebb is elég a hétköznapokban, ha csak gyorsan végigfutok a lakáson. Alaposabb takarításhoz se szoktam „vegyi fegyverek” arzenálját bedobni. A WC-be ecetet és háztartási citromsavat teszek.
Nagytakarításnál a megcélzott területet kipakolom, alaposan letisztítom, és amíg szárad, vagy a visszapakolás előtt – néha már a kipakolás közben lecsapok a selejtre. Attól függően, hogy a megcélzott terülttől mi várható, érdemes előre odakészíteni a dobozokat, zsákokat.
Főbb válogatási csoportok selejtezésnél
Most csak felsorolás szinten, aztán majd részleteszem a további részekben.
Válj meg tőle:
– szemét – háztartási vegyes hulladék – többnyire nem túl guszta, törött, repedt stb. teljesen hasznavehetetlen holmi
– szelektív hulladék – fajtánként – változó lehet, ki hányfélét különböztet meg
– lomok, kacatok, javíthatatlan holmi – vagy amivel már nem akarunk, nem érdemes bajlódni, de nem kukába való vagy nem fér bele.
– elromlott, szakadt, de még javítható dolgok – amit érdemes javítani, de nem feltétlenül akarjuk használni
– működő, használható holmi, ami már nem szolgál bennünket, nem szeretjük, stb.
Tartsd meg és tartsd rendben
– működő, használható holmi, amit használni akarunk, de rendbe kell tenni (mondjuk kimosni, tisztítóba vinni, megvarrni)
– működő, használható, tiszta holmi, amit használni is akarunk – ezt lehetőleg azonnal tegyük (vissza) a tervezett vagy jól megszokott helyére
– tárolók, kellékek – előző részben már volt erről szó, de mondjuk a vállfák kimaradtak.
Nagyjából az első 3 kategória tiszta sor lehet a legtöbb ember számára, de legalábbis ezt várnánk. Csakhogy itt jön be az, hogy ki mennyire tájékozott és/vagy lelkiismeretes, alapos hulladék ügyben. Éppen ezért a fenti kategóriákat nagyon alaposan kivesézzük a továbbiakban. Szó lesz a szállítási és feldolgozási lehetőségekről is.