BuJo 2: Hogyan kezdj bele és miért?
Kérdezheted, mire jó ez és miért érdemes elkezdeni? Tegye fel a kezét az, akinek annyira egyszerű az élete manapság, hogy az egyetlen napi/heti feladatát nem tudja elfelejteni sem… Ha nem ebben a cipőben jársz, és éppen nem unod halálra magad, akkor biztosan hasznos lesz, de lehet, akkor is színt visz az életedbe, ha mégis.
Ha mindent elhagysz, elfelejtesz…
Ha mindig elhagyod a jegyzeteidet, elfelejted a dátumokat, időpontpokat és állandóan keresgéléssel megy az a hasznos időd, vagy, ha csak rendszert szeretnél az életedben, akkor biztosan jó, ha van egy saját rendszered és jegyzeted erre a célra. Nagyjából ezért kezdett neki Ryder Carroll is, mert kissé hiperaktív és figyelemzavaros problémáját ezáltal tudta kezelni. Ha nem is vagy figyelemzavaros, egyszerűen csak jól jön egy támpont az emlékezetednek, akkor hasznos és fenntartható eszköz lesz a kezedben.
Annak ellenére, hogy nekem relatíve jó a memóriám, a rendszeresség és a teendők sora, rangsorolása nem titkoltan gondot okozott, és az évek során a feladatok szaporodtak, az elmúlt 2 hónapot, nem tudom, hogy éltem volna túl nélküle. Inkább a sokaság, a bőség az, ami kihívást jelent és eldönteni, mikor mi a legégetőbb. És persze a szétszórtság ellen is remekül működik a módszer. Kb. ennek köszönhetem, hogy szeptember eleje óta még nem őrültem meg.
Ha telele van a fejed….
Meg a hócipőd és egyebed (kinek mi…) A jegyzet segít lecsendesíteni az elmédet. Egyszerűen lehetetlen mindent fejben tartani egy idő után, mert így az ember figyelmét folyamatosan a következő, soron levő teendők kötik le és a vége az, hogy loholsz és semmire nem tudsz koncentrálni… Ha leírod a feladatidat, átlátod és ami a legjobb, tudod, hogy egy fix helyen megtalálod őket, ha a füzetedet nem hagyod el és használod. Ha nem is írok le mindent percről percre, a legfontosabb teendőket vezetem. Iskolai határidőket (a sajátomat és a gyerekét is), számon tartom, pipálom, előre felírom és nyomon tudom követni, hogy mi hol tart. Igazából tartozna hozzá egy fali tábla, folyamat kezelő, de egyelőre elég a napló. Ha szükségesnek érzed, vezesd be a kanban táblát is, ahol tovább léptetheted a feladatot – erről lesz még szó. A lényege, hogy szemléletes és előtted van, nem kell ezen gondolkodnod.
Akkor is hasznos, ha nincs rendszer az életedben vagy igazából nincs sok teendőd, de szeretnél új szokásokat felvenni. Lehet digitális is, de az analóg, kézzel írott jegyzetnek megvan a varázsa és amit kézzel írsz le, jobban rögzül, jobban átérzed azt, hogy szó szerint kiírod magadból.
Alap eszköztár
1 db füzet
1 db toll vagy ceruza
A napló vagy füzet
Fogj egy füzetet, lehet bármilyen, ami neked szimpatikus és kézre áll. Bár nagyon népszerű és divatos a ponthálós, fűzött vagy ragasztott könyvszerű, vastagabb füzet, de ez csak irányadó. Segít követni a kezedet, de nem zavaró, halvány, ezért sokan szeretik és mára klasszikus BuJo eszközzé vált, viszont az ára borsosab lehet. Idővel tehetsz egy próbát – vannak vékonyabb, fűzött verziók is, de…
Halvány nyomású négyzetrácsos füzetbe vagy üres lapú, esetleg vonalas füzetbe ugyanolyan jól lehet dolgozni – ha van otthon elfekvőben ilyened, akkor kezdd ilyennel. Én négyzetrácsossal kezdtem, illetve simával. Mivel több célra van füzetem, a célnak megfelelően alakítom. méretre legpraktikusabb az A5 méret (hivatalosan 148.5 x 210 mm), de a füzetek ettől kicsit eltérhetnek – kötésmargó, margó, spirál stb miatt).
Nekem a spirálfüzet, gerinc mentén perforált és lyukasztott lapokkal vált be leginkább – ennek a lapjait kiszedhetem és lefűzhetem utólag. Ha nem akarod kitépni a lapokat, akkor jó a fűzött vagy bármilyen sima iskolai füzet is vagy sima írólap köteget – utóbbit nem javaslom, mert kb a fecni szintre jutsz újra. Ha lefűzöd gyűrűs könyvbe, akkor jó.
A gyűrűs naplók és egyéb megoldások is jók, de elsőre költségesebbek. Kezdetnek megteszi tényleg egy iskolai matek füzet.
Tipp: négyzethálós iskolai füzet kb 100 Ft / db ártól indul – gyorsan betelik, de olcsó és össze is ragaszthatsz többet egy kötetbe. Ha nem akarsz vagyonokat költeni speciális eszközökre, indulásnak megteszi. Kis méretű spirál füzet is megúszható 300-500 Ft/db ártól. Vannak drgágábbak is, designos darabok, de erre ráérsz akkor, ha már belejöttél…
Író eszközök: bőven elég a kedvenc tollad, jó, ha egységes, de az se tragédia, ha nem. Minden más akkor kell, ha igényed van dekorálásra, rajzolsz, jelölsz színekkel. Színes ceruza vagy gél tollak, tűfilcek és markerek hasznosak, de nem létfontosságúak. Tökéletesen működik egy golyóstollal, grafit ceruzával, radírral is.
———————————————————————————————————————————————
Kiegészítők
A kiegészítő eszközök tábora végtelen, de a legszűkebb és általános irodai eszközök vagy akár iskolai eszközök is tökéletesen működnek. Mielőtt lerohansz és kifosztasz egy írószer vagy hobbi boltot, nézz körül otthon…
Vonalzó(k): 1 db 20-30 cm-es, egyenes vonalzó – igazából elég lehet egy kis 15 cm-es is, ha kis méretű a füzeted, A5 méretnél egy 20 cm-es egyenes vonalzó a legjobb – ez nem kötelező, de hasznos. Jelképes összegért beszerezhető, ha nincs. Évekig kis törött darabokkal is elvoltam… A legtöbb háztartásban bőven van annyi, ami elég.
Lyukasztó(k): ha gyűrűs könyved vagy filofaxod van, jobb a kis 6-os lyukasztó, ez egyszeri 5-6 000 Fz, de tartós, főleg, ha fém. A 2 lyukas olcsóbb, általában, de többnyire egyszeri beruházás az is. Lehet kapni A4 mérethez nagy, 4 lyukút is. A 2 lyukas lyukasztóm már alsó hangon 20 éves, nem rég beszereztem egy 6 lyukút is. Régi filofaxba így tudok pót lapot rakni. Ez már inkább a későbbiekben hasznos, vagy ha gyűrűs kiszedhető lapú könyvet használsz. Nekem megvannak a régi filofax gyűrűs könyvei.
Olló, ragasztó, tűzőgép, boríték: ragaszthatsz is a füzetbe vagy tűzőgéppel betűzheted a kieső jegyzeteket. Így, ha valaki üzenetet hagy, vagy te írtál mégis kisebb papírra, tűzd be, ragaszd be.
Éves összefoglaló naptárt, holdnaptárt is beragaszthatsz az elejébe, végébe vagy kihajható lap lehet egy oldalhoz ragasztva. – esetleg ragassz kis zsebet neki a belső borítóba, ha nincs – a zseb praktikusabb, mert nem kell új lapot nyomtatnod, tovább viheted a naptáradat a következő füzetbe is. Ragassz be zsebnek egy sima C5 vagy C6 borítékot, használt is lehet, mert úgyis a nyitható oldal lesz felfelé… Ebben gyűjtheted a “mozgó alkatrészeket” és könnyű költöztetni őket.
Gyűjtő mappa, gumival: ha több füzetet fűzöl, ragasztasz egybe vagy 1 év nem fér el egy füzetben, akkor gyűjtsd össze egy mappába évenként. Ügyesebbek varrhatnak vagy készíthetnek saját mappát, borítót. Ha mégsem akarsz eleinte ilyennel dolgozni, egy gumis papír mappa, füzetbox is kiváló. Kapható több méretben. Így maga a mappa lehet dekoratívabb, míg a benne lévő füzetek lehetnek egyszerűbbek.
Dekoráló eszközök: minden egyéb, nyomda, stencil lapok stb. a dekorációs eszközök táborába sorolható és ha van, használd, vagy ha igényed van rá, de teljesen nélkülözhetők. Színes ragasztó csíkokkal és egyebekkel is jelölnek sokan. Idővel, lépésről lépésre feldobhatod majd a naplódat, ha hiányzik valami plusz, de ezek nélkül lehet létezni. Gondold meg. Nekem van egy 20 db-os stencil szettem, volt vagy 600 Ft, de enélkül is működött. Speciális nyomdákat is szereztem, mert hatékonyabbá teszik a munkámat.
Mielőtt kötségbe vered magad, gondold végig, hogy mire és hogyan fogod használni a naplódat. Tervezd meg, mit fogsz beleírni. Érdemes alacsonyabb költségvetéssel indulni és amikor már a rutinod kezd kialakulni, akkor bővíteni. Rengeteg dekorációs eszköz, nyomda, és kreatív eszköz van, a határ a csillagos ég, de nagyon el is lehet veszni vele.
Időkeret
Felmerülhet a kérdés, hogy jó, de mennyi időbe telik egy ilyen naplót vezetni. Erre nincs egzakt válasz. Napi pár percről órákra is duzzadhat, illetve eleinte lehet, hogy több, aztán lassan, ahogy belerázódsz, már lecsökken. Nagyon basic napló vezetése napi fél óránál rikán több. Annyit a szétszórt jegyzetek keresése és minden egyéb pepecselés is bőven elvesz a napodból napló nélkül. Akár órákat is elvehet, ha elmerülsz a Pinteresten mások munkáinak nézegetésében. Hogy mennyit szánsz rá, mennyit dekorálsz, mire használod, az tőled függ. Én eléggé fapadoan vezetem, a teendőkre koncentráva kb így nem vesz el sok időt. Sokkal tovább tartana megjegyezni, fejben tartani, keresgélni a szétszórt firkálmányokat, a bosszúságról és idegességről nem is beszélve, amit okozna… El lehet vele pepecselni, ha valaki olyan típus.
A következő részben a BuJo ajánlott tartalmi részeit nézzük meg.