Fenntartható divat 2: Textil védjegyek és környezetbarát festékek
Az első részben már szó volt arról, hogy mitől lesz egy ruha öko vagy re-ruha, és néhány pontban részleteztük, hogy mitől nem… Ebben a részben az ökológiailag tiszta, jó minőségű textileket minősítő védjegyekről írok, illetve a környezetbarát színezésről.
Az első részben már szó volt arról, hogy mitől lesz egy ruha öko vagy re-ruha, és néhány pontban részleteztük, hogy mitől nem… Ebben a részben az ökológiailag tiszta, jó minőségű textileket minősítő védjegyekről írok, illetve a környezetbarát színezésről.
Minősítések
Az ellenőrzött bio-textil termékek minőségét az International Association for Research and Testing in the Field of Textile Ecology) által alapított Öko-Tex Standard 100 minősítés szavatolja. Ez olyan ruházati terméket jelöl, amelyben nem, vagy csak határérték alatt találhatóak káros anyagok, a ruha semleges Ph-értékű és színtartó. A határérték tekintetében a legszigorúbb vizsgálatnak a bébi- és gyermekruhákat vetik alá, de hasonlóan szigorú a bőrrel közvetlenül érintkező ruhák (fehérneműk, pólók) vizsgálata is.
Az Öko-Tex 1000 címke ezen kívül még a gyártási folyamat egészének környezetvédelmi ellenőrzését is garantálja. A címkét olyan cégeknek ítélik oda, akik vállalják, hogy a termékkínálatuk legalább 30%-át az Öko-Tex 100 minősítésű termékek teszik ki.
A védjegy odaítéléséért a gyártóknak kell jelentkezniük, a vizsgálatok költségeit is ők állják. Magyarországon is több ruhaipari cég megkapta már a címkét, amelyet a magyarországi Öko-Tex ellenőrző központ, az Innovatex Zrt. laboratórium ítél oda, majd ellenőriz rendszeresen.
Az Naturtextil IVN zertifiziert Best szigorúbb és több szempontra kiterjedő vizsgálati rendszer. A német Internationaler Verband der Naturtextilwirtschaft által 1990 óta kiadott védjegy nem csak a vegyszermaradványokat vizsgálja, hanem a gyártási folyamat egészét környezetvédelmi, sőt szociális szempontból is. A Naturtextil címkével ellátott termékek nem tartalmaznak semmilyen egészségre ártalmas anyagot, semmilyen mennyiségben! (A vizsgálat szempontjai hasonlóak az Öko-Tex vizsgálatéhoz, ám itt megengedett határértékek sincsenek!).
A termékek alapanyaga mindig ellenőrzött bio gazdálkodásból származó természetes szál (pamut, gyapjú, len, kender), és a gyártás egész folyamatában ügyelnek a környezet védelmére (környezetbarát festékeket, a kezelési eljárásoknál vegyi helyett mechanikus módszereket használnak), és szem előtt tartják a gyártó üzemekben dolgozók jogait és a munkavédelmi szempontokat.
Woolmark – Tiszta, élő gyapjú
Az Ausztrál Gyapjú Szövetséget 1937-ben alapították Nemzetközi Gyapjú Titkárság néven (IWS). Az Ausztrál Gyapjú Testületet 1936-ban hozták létre a Gyapjú Reklám és Kutatás Törvény alapján, az ausztrál a gyapjútermelés fejlődésének segítésére, és azért, hogy a gyapjú használata elterjedjen az egész világon. A II Világháború alatt a gyapjú forgalmát korlátozták, hogy a katonaságot kellőképpen ellássák gyapjúval, de 1945 után az USA-ba és a Dél-Afrikába tartó exportok által a szövetség gazdaságilag is megerősödött és arra törekedett, hogy mielőbb nemzetközi szervezetté váljon.
1952-ig több európai országban, Kanadában és Japánban is létrejött a szervezet helyi kirendeltsége (1947: Belgium, Franciaország, Olaszország, 1948: Kanada, Hollandia, Svédország, Svájc, 1951: Németország, 1952: Japán).
1963-tól a szervezet munkája kibővült a gyapjú promóciójával, kutatással, teszteléssel és nyers gyapjú marketing támogatásával.
1964-ben jött létre az IWS mai logoja. Az IWS célja egy nemzetközileg egységes image, védjegy létrehozása volt, amely a fogyasztók bizalmát élvezi és minőségi standardokat képvisel. Nemzetközi pályázatot írtak ki, amelyet egy olasz grafikusművész, a milánói Francesco Saroglia nyert meg, s ezáltal a jogot is, hogy megtervezze az IWS logóját – a Woolmark-ot.
A Woolmark Szövetség feladatai, tevékenységei közé tartozik a gyapjú technológiákkal és innovációkkal kapcsolatos üzleti tevékenység , műszaki tanácsadás, üzleti információk, a gyapjú szál bevizsgálása. A Woolmark, Woolmark Blend és Wool Blend védjegyek tulajdonosa. A márkák és emblémák szigorú és alapos kontroll alatt állnak, és világszerte elismert, egyedülálló jelképei a minőségnek és a teljesítménynek, vagyis, ha egy gyapjú termék a fenti emblémák egyikét viseli, az egyben a minőségi garanciát is jelent. A Szövetség együttműködik számos ruházati és lakástextil piacon jelenlévő, textilfeldolgozó, tervező és forgalmazó cégekkel az egész világon
A gyapjútermékek kereskedelmében fontos szerepet játszik az ausztrál, új-zélandi, dél-afrikai és uruguayi gyapjútermelők által alapított Nemzetközi Gyapjútitkárság (IWS) által bevezetett „Pure Virgin Wool”, azaz „tiszta élő gyapjú” nemzetközileg elismert minőségtanúsító védjegy. Az e jellel forgalomba hozott termékek száz százalékban tiszta gyapjúból készültek. A minőségtanúsító védjegy használata a Nemzetközi Gyapjútitkárság (Nagy-Britannia) engedélyéhez kötött. A valódi Woolmark védjegy szövött, és minden esetben megtalálható rajta a gyapjú logón kívül a gyártó regisztrációs száma, melyet a Woolmark Szövetség határoz meg. Az egyéb, nyomott címkék használata melyeken gyapjú logók találhatóak jogtalanul használtak, mögöttük nincs sem termék bevizsgálás, sem tagsági jogviszony. Csak a valódi védjegy garancia a minőségre.
A Woolmark védjegy olyan termékeket jelöl, amelyek tiszta élő gyapjúból vannak, és minőségük, megbízhatóságuk világszerte elismert.
A Woolmark Blend (gyapjú keverék) megerősíti az élő gyapjú meglétét a fonalkeverékben, amely nem gyapjú összetevőt is tartalmaz. (Ezzel a védjeggyel főleg textileken, szőnyegeken találkozhatunk.)
A Woolmark vagy a Woolmark Blend védjegyet viselő termékeknek meg kell hogy feleljenek a Woolmark Company által előírt szigorú minőségbiztosítási szabályoknak. Minden egyes bejegyzett gyapjú termék kategóriára meghatározzák a műszaki követelményeket, és csak azok az engedéllyel rendelkező gyártók használhatják ezt hivatalosan, akik ezeknek az előírásoknak megfelelnek. Ilyen előírás például, hogy a fonodák csak jóváhagyott fonalat használhatnak.
A Woolmark nem csak egy a gyapjútartalmat jelölő szimbólum, hanem a világ legnagyobb szál minőségbiztosítási rendszerének szerves része. A Woolmark egyedülálló, garantálja a gyapjú tartalmat, minőséget, és azt, hogy a Woolmark előírásokat állandóan ellenőrzik a vevői megelégedés érdekében.
A licence megszerzéséhez az is szükséges, hogy a gyártó, gyáron belül is jó minőségbiztosítási rendszerrel rendelkezzen. A termékre vonatkozó kérelem elküldése után, és csakis a termék elfogadó teszt sikeressége esetén a Woolmark Company még háttér információkat gyűjt az engedélyt kérő cégről, illetve a termékekről, majd ez alapján meghatározzák a licenc követelményeket és a licenc díj szintjét. A sikeres termék elfogadási teszt, valamint az éves használati díj befizetését követően a gyártó céget egyedi licenc számmal és bizonyítvánnyal látják el.
A Woolmark Company és annak védjegyei olyan hírnévvel és jogi kötelezettséggel rendelkezik, hogy a kiadott sorszámokat, a logók általuk meghatározott felhasználását a helyszínen elvégezzék, és intézkedéseket tegyenek a minőségi követelményeknek nem megfelelő, vagy a hamis áruk piacról való visszavonása érdekében.
Sajnos Magyarországon ez a fajta minőségbiztosítás, licenc ellenőrzés még gyerekcipőben jár, de remélhetőleg ez a pár tanács segít majd, hogy tényleg a kiváló, valódi minőséget vásárold meg, és idővel a hamis, nem valódi védjegyet használó, gyenge minőségű terméket gyártók végre kiszoruljanak a hazai piacról.
A Woolmark Szövetség magyarországi tagjainak bevarró címkéi és az általános védjegy:
A tiszta, jó minőségű gyapjú előállítására hazai terepen is van lehetőség. A hazai terepről egy későbbi bejegyzésben bővebben írok majd…
Környezetkímélő festékek
A legjobb, ha a textilt natúr formájában, színében, kezeletlenül használjuk, de manapság megoldható a környezetbarát színezés is:
Természetes színek.
A lehető legkörnyezetkímélőbb megoldás, ha az alapanyagot nem festik meg, hanem annak természetes színét használják. A gyapot természetes színei: halványkék, barna és lila. A gyapjú és az alpaka esetében érdemes a „natúr” színű termékeket keresni.
Földfestékek.
Ásványokból, fémekből nyert festékek. Az újabb fajták egyre több színben kaphatóak és egyre színtartóbbak.
Természetes festékek.
Növényekből, természetes anyagokból nyert festékek.
Környezetbarát rost-reaktív festékek.
Ezeket a szintetikus festékeket használják leggyakrabban a környezetbarát ruhagyártók. Mivel a festék nagymértékben (kb.70%) kötődik az anyag rostjaihoz, mosáskor nem oldódik ki, így igen kevés szennyvíz keletkezik. Másrészt ezek a festékek nem tartalmaznak nehézfémeket és más mérgező anyagokat sem. Sokféle színben kaphatóak, és kiváló a színtartósságuk. Ugyanakkor ne feledjük, hogy ezek a festékek még mindig szintetikusan, kőolajszármazékokból előállított anyagok.
Forrás:
http://www.originalwoolmark.hu
Zöld ruhák: Tanúsító védjegyek, címkék, 2010.01.14., Barna Györgyi
A fogyasztókat is szennyezik a ruhaipar vegyszerei, 2010.01.06. | Barna Györgyi
JÖN:
Néhány mosodában, tisztítóban ma már bio tisztítást is lehet kérni…
Mit árulnak el a ruhacímkék még?
A magyar gyapjú és öko-textil jelene és jövője – lehetőségek a fenntartható magyar textil- és ruhaipar megvalósítására
2 hozzászólás
orsi
szia,
nem tudod egészen véletlenül, hogy itthon hol lehet bio textileket (pamutot, kendert, bambuszt) beszerezni ruhakészítéshez?
köszönöm előre is, üdv, Orsi
125515
Szia!
Ruházati biotextilt méteráruként egyelőre nem tudom, hol lehet kapni. Kész áruval és lakberendezési cikkekkel már találkoztam. Néhány új webshop jelentkezett nálam újabban, megkérdezem őket, hogy tudják-e. Én még nem találkoztam itthon ilyennel, neten se találtam, de lehet, hogy van.
Ági