Divat-szépség,  Fenntartható rend blog

Szép és nőies – ha úgy érzed…  

Manapság a csapból is a szuper vékony modellek és fitness királynők ideális képe folyik. Azzal azonban kevesen vannak tisztában – vagy egyre többen elfelejtik, hogy sokan nem olyan testet nyertek a génlottón vagy az életvitelük mellett nem feltétlenül könnyű és érdemes a média által sugallt képre formálni magunkat.

Míg az előző részben a színekről adtam egy összefoglalót, most az alkati kérdéseket tartottam fontosnak mielőbb megtárgyalni, mert egyre többet futok bele a héten a plus size (vagyis extra méret) vagy normál méret kérdéskörébe és ez felvet bennem és egyre többekben kérdéseket. Nevezetesen arra a parttalannak tűnő vitára gondolok, ami a plus size vs csontsovány modelleket illeti. Milyen is az egészséges nő test és pláne az egészséges testkép. Milyen testben érezhetjük jól magunkat a média szerint, milyenben a hétköznapi szerepeinkben?

Egészséges női test és a nemzetközi mérések

belly-2354_960_720Ha a szigorúbban nézzük, az egészséges női testalkat a se nem sovány, se nem túlsúlyos. Többnyire a kisportolt női testalkat. Bár elsősorban a BMI-t vagyis a testtömegindexet https://hu.wikipedia.org/wiki/Testt%C3%B6megindex szokták megadni, nem csak az számít. Testünk összetétele és arányai legalább annyira fontosak annak megítélésében, hogy sovány, normál vagy túlsúlyos, esetleg elhízott kategóriába tartozunk. A BMI csak a testsúly és a magasság hányadosával kalkulál, holott egy alaposabb test-szkennelés, testi felmérés sokkal több adatot figyelembe vesz: csontszerkezet és akár csontsűrűség, izomtömeg, vízháztartás és nyirokrendszer minőségét is elemzik. Sokkal alaposabb. Nálam például igazolódott, amit amúgy is tudtam, hogy a súlyomat nem kicsit az izomtömeg és csontszerkezet is módosítja. Szóval nem csak a mérleg, a magasság és a BMI alapján dől el, hogy ki a valóban túlsúlyos vagy sovány.

A Wikipedia így ír a BMI-ről:

„Az Oxfordi Egyetem[1: WHO: Global Database on Body Mass Index] matematikusai szerint a testtömeg-index a magasabb embereket szisztematikusan kövérebbnek, az alacsonyabbakat viszont soványabbnak mutatja. Az általuk javasolt új formula így hangzik:

BMI = 1,3 x testtömeg (kilogramm) / magasság (méter)2,5[2]

A BMI-képlet hiányosságaira már megalkotója, Adolphe Quetelet is felhívta a figyelmet az 1840-es években. A két képlet alapján kiszámolható, hogy 1,69 m az a magasság, amelyiknél a két képlet azonos BMI értéket ad.

Mivel a testtömeg index nem veszi figyelembe a testtömeget alkotó összetevők minőségét és a testalkatot, ezért valójában nem alkalmas a fittség mértékének megállapítására. Mivel a zsírnak, az izomnak és a csontnak különböző a sűrűsége, így a fajsúlya is, vékony csontú, kevesebb izommal rendelkező ember például sokkal több zsírt visel magán, mint egy ugyanolyan testtömeg indexű, de kisportolt, erős csontozatú személy, ezért nem alkalmas semmiféle egészségi állapot levonására. Ennél sokkal hatásosabb módszerek léteznek, mint például a kalipperes zsírszázalék mérés, de mivel bonyolultabb, több időt és drágább eszközöket igényel, soká fog elterjedni a mindennapi orvosi használatban.”

BMI index számítás és értékek Kép: Vimeo
BMI index számítás és értékek: <18,5 – Kóros soványság, 18,5-24,9 Normál, 25-29,9 Túlsúly, 30-34,9 Elhízás, 35< Extrém elhízás
Kép: Vimeo

Nos, erre én is rájöttem és nem kellett hozzá kutatónak se lennem, hanem már a gimiben is elég volt az osztálytársak között körbenézni. Kb. ugyanazzal a súllyal, mint amennyi én voltam akkoriban (62-65 kg) sok lány teltebbnek tűnt ugyanolyan testmagasság mellett, mint én (169 cm). Jómagam vékony és kisportolt testtel büszkélkedtem, sokan irigyelték a lapos, kockás hasamat (nos, ez már a múlté, de az arányok nem változtak – pontosabban az alap testalkat). Szóval ennyit a BMI-ről. Teljes testkép és fittség felmérés nélkül sose ásd el az önbizalmadat, csak mert kilóra több vagy, mint más…

A testsúly a ciklussal is ingadozik – az alkat állandóbb

Fat Weight Healthy Diet Loss Health Nutrition
A mérleg akkor jó, ha csak önmagadhoz mérten akarod ellenőrizni, hol tartasz – néha Kép: MaxPixel

A testsúlyunk, nőként attól is ingadozhat akár 1 napon belül, hogy mennyit ettünk, és mennyi folyadékot vittünk be, de függhet a havi ciklustól is, hogy mikor mérjük. Sőt, a magasságunk felnőttként is változhat 1-2 cm-t, szintén akár a napszaktól függően, vagy attól, mennyire húzzuk ki magunkat a mérésnél. És akkor a beigli szezont még nem is említettük. A lényeg, hogy csak a mérleg állása alapján nehéz valakiről eldönteni, hogy kövér vagy sovány. Még nőként is, önmagunkhoz képest is. Az alkatunk viszont viszonylag állandó, de azért az sem kőbe vésett szabály. Csak lassabban változik. Testalkatunk is jelentősen közrejátszhat abban, hogy teltebbnek vagy vékonyabbnak tűnünk optikailag. Ezt viszont többé-kevésbé befolyásolhatjuk is – szintén optikailag ami eléggé jó hír. És itt jön képbe a stylist. A mérleg inkább arra jó, hogy önmagadhoz képest tudd, hol tartasz.

 

A testkép, avagy mit gondolunk magunkról

Anorexia nervosa, igen súlyos testképzavar, ami klinikai szaksegítséget igényel Kép: Flikr, credit: Anorexia | by ! Santiago Alvarez !
Anorexia nervosa, igen súlyos testképzavar, ami klinikai szaksegítséget igényel
Kép: Flikr, credit: Anorexia | by ! Santiago Alvarez !

A testképünk az, ahogyan a testünk arányairól, súlyunkról és általában a testünkről gondolkodunk. A valódi méretek és a belsőkép sajnos nem mindig és nem mindenkinél egyezik. Kóros testképről vagy testképzavarról akkor beszélünk, ha a kézzel fogható, külső szemlélő által látható és a belső kép, belső élmény, saját térélmény között jelentős eltérés van. Akinél ez bármilyen irányban tapasztalható, annak nagy valószínűséggel pszichológiai szaksegítségre van szüksége – ez már általában nem a stylist asztalára tartozik. Enyhe vagy kevésbé súlyos esetben ugyan meg lehet próbálkozni első körben egy alkati stílus és életmód tanácsadással, mert nem lehetetlen, hogy helyrerázza az érintett személy önbizalmát. Ha mégsem változik semmi, akkor viszont irány a szakpszichológus, mert ez nem játék. Akár párhuzamosan is lehet próbálkozni tanácsadással és szakemberrel.
Legtöbb esetben – nem kóros állapotban –  a testünk felméréséhez elegendőek a hétköznapi mérési eszközök és a tükör, na meg néha jó jön a kéznél egy tapasztalt és empatikus stylist vagy kritikus, jó szemű, de empatikus barát vagy jó önértékelés. Akár mind együtt.
Amit a média és a divatipar sugall

A divatvilág által ideálisnak tartott modern női testkép - a csontsovány.. Kép: Wikimedia
A divatvilág által ideálisnak tartott modern női testkép – a csontsovány..
Kép: Wikimedia

Sajnos mostanában sok nő önértékelését rontja, hogy sok divatház már a 42-44 (angol 12-14) női konfekció méretet is a plus size kategóriába sorolja, ami azért abszurd. Erre ráerősít a média által sugallt ideálisnak kikiáltott szuper vékony nő és a tökéletes alak mítosza, ami valljuk be, főleg azoknak kedvez, akik ezt nyerték a gén-lottón és azoknak a celebeknek, akiknek arról szól az élete, hogy a testük és megjelenésük tökéletességén dolgoznak maguk, a személyi edzőjük és a stylistjaik karöltve. Erre azonban egy más, hivatali vagy egyéb beosztásban dolgozó nő, anya, háziasszony jobb, ha nem alapoz, de még a fiatal és fejlődő, alakuló tinik se teszik feltétlenül bölcsen. Ezzel nehéz versenyezni. Fitness királynők és szépségkirálynők, modellek, ismert színésznők életmódja és időbeosztása legtöbb esetben nehezen egyeztethető össze a 8-17 óráig vagy tovább tartó irodai alkalmazottak életével. Szóval sok csalódástól kíméled meg magad, ha nem hozzájuk méred a testképedet. Ha mégis ilyen célok mozgatnak és munkaidőn és/vagy egyéb kötelességeken túl ezt be tudod illeszteni az életedbe, akkor hajrá. Amíg ezt egészségesen sikerül teljesíteni és a genetikai állományod sem mond ellent addig ok. csak aztán remélem, lesz aki időben szól, ha túllősz a célon.

A női konfekció világa

A ruházati konfekció méretek alapja a helyi átlag Kép Pixabay.com
A ruházati konfekció méretek alapja a helyi átlag
Kép Pixabay.com

Középmagas európai méretezés szerint a 42-44 méret (168-175 cm magassághoz az L vagyis a Large – nagy méretnek felel meg.) Nem túlzottan kisportolt, de formás, középmagas nő számára is még a normál tartományba tartozik. Erősen kisportolt nőknél néha 38-40 vagy kisebb is lehet a ruhaméret. Itt-ott kicsit teltebb nőknél még a 42-44 méret a legtöbb szabás-varrás-stílus magazin és katalógus szerint is normál tartományba tartozik. A Burda méretezés szerint (közép-európai normál méretet vesz figyelembe) a 44-es többnyire még a normál tartomány teteje, vagy a plus méret alsó határa is egyben, modelltől függően. A konfekció méretről tudni kell, hogy általában a regionális átlagokat veszi figyelembe és némileg a tradíciókat. Időről időre persze kis mértékben változik a hozzájuk társítható méretskála, de egy standardot képvisel, legalábbis európai viszonylatban. Mivel még Európán belül is vannak alkati átlag eltérések, világ szinten meg pláne, ettől egyes nemzeti vagy regionális, helyi konfekció méretezések eltérhetnek és el is térnek. Olyan nő meg még kevesebb van, aki tetőtől talpig pont megfelel egyes méreteknek.  Rugalmasabb és vásárlóbarát márkák és boltok már engedik összeválogatni a kosztümök és szettek darabjait, még inkább a minőségi szolgáltatásra törekvő ruházati boltok és tervezők pedig akár a személyre szabást is bevállalják. Ennek persze általában ára is van, legtöbbször beépítve a ruha árába. Az olcsóbbnak mondható (sokszor csak nyugati szemmel) fast fashion divatáru esetén ez persze a z átalakítás a mi dolgunk.

  • Az olasz, román és néha a spanyol fél vagy 1 mérettel kisebb (na meg a kínai vagy más távol-keleti, de ezek közül néhány gyakorlatilag csak empirikus úton, próbával kitapasztalható)
  • A német, holland, skandináv gyártmány, néha az angol vagy ír márkákat is, jellemzően vagy egyeznek vagy kicsit nagyobbak, mint a magyar átlag.

Csináld magad, ha tudod

fashion-2387097_960_720A modernebb szabás-varrás magazinok már úgy alakítják a mintákat, hogy az egyes méretek közti áttérés 1 modellen belül megoldható. Ha elég ügyes vagy és van időd, energiád a DIY (do it yourself – csináld magad) ruhákra, akkor ebben sok lehetőség rejlik. Manapság viszont a textil árut is ki kell fogni, hogy megfizethető legyen és a felszerelést is legalább egyszer meg kell fizetni. Ezt is kalkuláld bele. Viszont így azért nagyobb valószínűséggel passzol majd a darab. Fenntarthatósági szempontból ugyan a használt ruha néha előnyösebb, de ha tudsz varrni, kisebb átalakításokat magad is elvégezni, sokkal kevesebb darab végzi hulladékként. Ami kicsi, szűk, abból nem sok mindent lehet már csinálni, de ha nagy, akkor be lehet venni, kicsit át lehet alakítani. Néha nagyon is. Ha mégse sikerül, legfeljebb másra lesz jó. Cipzárt vagy pláne gombot cserélni se teljesíthetetlen feladat,bár a cipzár nem mindig éri meg és nagyobb gyakorlatot igényel. Új gombokkal teljesen új stílusú darabot varázsolhatsz egy megunt holmiból. Legnagyobb átalakítás, ha teljesen átszabod az eredetit és nagyjából csak az anyagot viszed tovább.

Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

error: Content is protected !!

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

Az Uniós Törvények értelmében fel kell hívnom a figyelmed arra, hogy az a Weboldal ún. "cookie"-kat vagyis sütiket használ. A sütik apró, teljesen veszélytelen fájlok, amelyeket a weboldal helyez el a számítógépeden, hogy minél egyszerűbbé tegye számodra a böngészést. A sütiket letilthatod a böngésződ beállításaiban. Amennyiben ezt nem teszed meg, illetve, ha az "engedélyezem" feliratú gombra kattintasz, azzal elfogadod a sütik használatát. További információ

Bezárás